Kontakt

Bläck & Co är en fullservicebyrå inom reklam, design och marknadskommunikation med kontor i Växjö och Stockholm. Hos oss möter du ett erfaret team av strateger och kreatörer som alla är specialister inom sina områden. Som kund jobbar du nära ansvarig arbetsgrupp. 

Alla goda idéer börjar med trevligt samtal och en kopp nybryggt kaffe. Kontakta gärna någon av våra projektledare om du vill veta vad vi kan göra för dig och din verksamhet.

 

Söker du jobb eller praktik?

Skriv några rader om dig själv och mejla till jobb@black.se.

Kontor

Växjö kontoret

Växjö

Bläck & Co Reklambyrå AB

Smålandsgatan 6, 352 35 Växjö
+46 (0)470-79 94 90
+46 (0)0470-391 34

Hitta hit

Stockholm kontoret

Stockholm

Bläck Stockholm

Ragvaldsgatan 17
St. Paulsgatan 11, 118 46 Stockholm
+46 (0)8-702 02 10

Hitta hit

Medarbetare

Bläck & medarbetare

Markus Crépin Sundström

VD / Fotograf

Produktionsledning av informations- och kommunikationsprojekt. Ekonomi/finans och interna processer. Fotografering och grafisk formgivning.

Ekonomiutbildad och konstskolad.

08-702 02 10, 0470-79 94 24
markus@black.se
Stockholm

Bläck & medarbetare

Eddie Anderson

AD / strateg

Marknadskommunikation och reklam. Varumärken, foto, reklamfilm och webb. Grafisk formgivning.

Ingenjörsutbildning, konstskolad.

0470- 79 94 96
eddie@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Patrik Sundström

AD

Marknadskommunikation och reklam. Grafisk profilering, grafisk formgivning och reklamfilm.

Ingenjörsutbildning. Grafisk formgivning och reklam på rmi-berghs. Foto samt universitetskurser i film- och musikproduktion.

0470-79 94 95
patrik@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Gustav Sandstedt

Webbdesign

Interaktiv webbaserad kommunikation, grafisk formgivning och illustration.

Kvalificerad yrkesexamen som cross media producer, masters of media (academedia). Konstskolad.

0470-79 94 91
gustav@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Stefan Persson

Copywriter / strateg

Copywriting, strategisk kommunikation och konceptutveckling.

Universitetsutbildning i medie- och kommunikationsvetenskap, copywriting på berghs samt kurser i medieteknologi, projektledning och skrivande.

0470-79 94 98
stefan@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Daniel Ingelsten

Originalare

Grafisk produktion, prepress.

Grafisk kommunikation på Medieprogrammet samt trycktekniskt utbildad med mångårig erfarenhet från tryckeribranschen.

0470-79 94 92
daniel@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Daniel Isenberg

Webbdesign & Produktionsledning

Interaktiv webbaserad kommunikation och front-end utveckling. Produktionsledning av informations- och kommunikationsprojekt.

Masters of Art från University of Westminster, London, UK

0470-79 94 97
isenberg@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

David Öster

Visual Designer

Motion Graphics, Grafisk formgivning och illustration.

Kandidatexamen i design från Linnéuniversitetet samt studier i kommunikationsdesign på Lasalle College of the Arts, Singapore

0470-79 94 99
david@black.se
Stockholm

Bläck & medarbetare

Fredrik Vial

Projektledare / Strateg

Kommunikationsstrategi, varumärkesbyggande, visuell identitet och projektledning.

Studerat på Lunds universitet och Berghs.

073-416 05 01
fredrik@black.se
Stockholm

Bläck & medarbetare

Jonas Nordgren

Projektledare/digital strateg

Digital strategi, webbutveckling och projektledning.

Högskoleutbildning på matematikerlinjen i Växjö. IT-entreprenör med mångårig erfarenhet av systemutveckling.


jonas@black.se
Växjö

Bläck & medarbetare

Maria Quick-Swalling

Skribent / Projektledare

0470 - 32 40 51
maria@black.se
Växjö